Misis Mozaik Müzesi


Misis Mozaik Müzesi, Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi'nde,1959 yılından beri faaliyette olan ve içinde Misis Antik Kenti'nden kalma, 4.yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği müzedir.Adana Arkeoloji Müzesi'ne bağlıdır. Adana'ya 26 kilometre uzaklıktadır.

Misis Antik kenti sınırlarıiçerisinde yer alan bazilikaya ait zemin mozaikleri 1956 yılında MisisHöyüğünde kazı yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodore Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından ortayaçıkarılmıştır. Höyükten çıkarılan mozaikleri korumak amacıyla müze kurulmuştur.Bizans devrine ait mozaiklerde Nuh'un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlarbetimlenmiştir. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde yapılmışbir kümes ve etrafında Nuh Peygamber'in tufanda gemisine aldığı 23 adet kuş vekümes hayvanları, bu grubun etrafında ise vahşi ve evcil hayvanlar yeralmaktadır


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumAli Fuat CEBESOY Yüreğir-ADANA
ŞehirADANA
DurumKAPALIDIR. ÜRÜNLER ADANA MÜZESİNDE SERGİLENMEKTEDİR.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışYok
Geçici Müzekart Yok
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok