Yozgat Müzesi

YOZGAT MÜZESİ (NİZAMOĞLU KONAĞI)

Yozgat Müzesi, bugün Bozok Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılan tarihi Cumhuriyet Mektebinin bahçesinde bulunan tek katlı binada 13 Nisan 1977 tarihinde, kendisi de Yozgatlı olan Nevşehir Müzesi Asistanı Arslan TORUN’un Yozgat’a atanmasıyla Müze Memurluğu olarak çalışmalarına başlamış ve Müze Müdürlüğünün çekirdeği oluşturulmuştur.

Küçük bir bina olan bu yapıda öncelikle vatandaşlardan hibe, satın alma, araziden toplama ve Ankara Etnoğrafya Müzesinden devren alınan eserlerle ilk koleksiyonlar oluşturulmaya başlanmıştır. Aynı zamanda eserlerin teşhirine uygun bir Müze binası arayışına girilmiş, 1979 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan tescilli Nizamoğlu Konağı binası Müze olarak açılması için tahsis edilmiştir. Konağın hayli yıpranmış olması sebebiyle 1980 yılında onarım çalışmaları başlatılmış, 1984 yılı sonunda onarım ve teşhir tanzim çalışmaları tamamlanarak 1985 yılında Müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu arada Müze binasının idari hizmetlere uygun olmaması da düşünülerek hemen Nizamoğlu Konağının bitişiğinde bulunan iki katlı ahşap bina alt katı idare, üst katı lojman olarak kullanılmak üzere 1983 yılı sonunda kamulaştırılmış ve Müze binasıyla birlikte hizmete girmiştir. Müzenin kurularak ziyarete açılmasında Arslan TORUN’un çok büyük emek ve çabası bulunmaktadır. 1985 yılında hizmete girdikten sonra yeni gelen uzman personel ile kurtarma kazıları ve arazi çalışmalarıyla Müze eser bakımından zenginleştirilmiştir. Nizamoğlu Konağı esas itibarıyla bir Etnoğrafya Müzesi olarak açılmıştır.

1980-81 yıllarında kamulaştırması yapılan Karslıoğlu Konağı da o yıllarda Arkeoloji Müzesi olarak düşünülmüş ve buna göre restorasyon, teşhir tanzim çalışmaları yapılmış, ancak hiçbir zaman bir arkeoloji müzesi olarak açılamamıştır. Bunun sebebi ise uzman personel ve yardımcı hizmetler sınıfı personel istihdamı sağlanamaması, Karslıoğlu Konağının aslında konum ve koruma durumu açısından arkeoloji müzesine


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirYOZGAT
DurumPazartesi günleri kapalı
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 16:50
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok