Alanya Kalesi Ehmedek Örenyeri

Alanya Kale’sinin kuzey yamacında Hellenistik-Bizans döneminden kalan surların üzerine Selçuklu döneminde korunaklı bir alan olarak yeniden inşa edilmiştir Giriş kapısındaki kitabeden 1227 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır.. Üçer kuleli iki bölümünden oluşan Ehmedek bölümü, kara saldırılarına karşı stratejik bir yerde ve aynı zamanda sultanın sarayının bulunduğu iç kaleyi de koruyacak konumdadır.Sarnıçların kuzeyinde plan itibari ile birbirine benzemeyen üç adet mekan vardır. Bu mekanların yaşam alanı olarak düzenlenmiş oldukları varsayılmaktadır. Pencere açıklıkları ve  duvar sıvası üzerinde Osmanlı döneminden kalma gemi grafitileri (sıvaya kazınarak çizilmiş reimler) görülebilmektedir.   
Ortadaki geniş mekân da oturma mekânı olarak tasarlanmış olmalıdır. Her iki cephesinde de muntazam aralıklarla açılmış pencereleri ve dört köşesinde açık ocak yerleri vardır. Kuzeybatı köşede yaklaşık 2 metrekarelik kubbeli, bir mekân vardır ve bu mekân bir hamamdır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirANTALYA
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 15 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 18:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikVar
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Yok