Alanya Atatürk Evi Müzesi

Geleneksel Alanya evlerinden olup, üç katlı ahşap kagir bir konaktır. Müzenin birinci kat odalarında Anıtkabir Müzesinden getirilen Atatürk’ün kişisel eşyaları ile fotoğraflar ve Atatürk’ün Alanya‘lılara yazmış olduğu telgraf sergilenmektedir. İkinci kattaki odalar ise döneminin özelliklerini yansıtan mobilyalar ile geleneksel ve çevreye özgü etnoğrafik eşyalarla donatılmıştır ve tematik bir sergileme yapılmıştır.Evin yapım tarihi kesin bilinmemekle birlikte ustasının Beyri Usta olduğu söylenmektedir.Ev sahibi Tevfik Azakoğlu tarafınca Kültür ve Turizm Bakanlığına bağışlanmış, onarıldıktan sonra 30 Nisan 1987 yılında ATATÜRK EVİ VE MÜZESİ olarak hizmete girmiştir.
Müzenin birinci kat odalarında Anıtkabir Müzesinden getirilen Atatürk’ün kişisel eşyaları ile fotoğraflar ve Atatürk’ün Alanya‘lılara yazmış olduğu telgraf sergilenmektedir. İkinci kattaki odalar ise döneminin özelliklerini yansıtan mobilyalar ile geleneksel ve çevreye özgü etnoğrafik eşyalarla donatılmıştır.2010 yılında başlayan onarım ve teşhir çalışmaları tamamlanarak Müze büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 1935 yılında Alanya’ya geliş tarihi olan 18 Şubatta 2011 tarihinde resmi açılışı yapılarak onarım sonrası ziyarete açılmıştır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirANTALYA
DurumDini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok