Şarkkışla Aşık Veysel Müzesi

Türkiye’de herkesin adını bildiği Aşık Veysel’in Sivas’ta, herkesin bilmediği bir müzesi var. Bu müze, âşığın gözlerini çiçek hastalığına kurban verdiği, sonra bir ağaç-adam, bir kuş-adam gibi tabiat makamında çalıp söylemeyi öğrendiği Şarkışla İlçesine bağlı Sivrialan Köyünde 1982’de kuruldu. Aşık Veysel sağlığında ismi duyulup kırk vilayeti, köy enstitülerini gezdikten sonra “ben zaten gözlerimden mahrumum… bütün hislerim kulaklarımda… şehirde o gürültüler kulağımı kapatıyor…” deyip yine aynı köye dönmüş, şimdi müze olan bu evde ölmüştü. 1982 yılından beri zorluklarla da olsa ayakta kalmayı başaran Aşık Veysel Müzesi 2012 yılında nihayet hak ettiği ilgiye kavuşarak uluslararası bir projeyle yeniden düzenlendi.Avrupa Birliği-Türkiye Kültürlerarası Diyalog-Müzeler Hibe Programı kapsamındaSivas Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen Müzeler Arası Kültür İttifakı Projesi’yle Aşık Veysel Müzesi’nin binası yenilendi ve sergi alanı yeni bir anlayışla, çevreye zarar vermeyen malzemelerle tekrar tasarlandı. Yine aynıproje dahilinde daha önce hiç görülmemiş radyo ve televizyon kayıtlarıyla Aşık Veysel’in hayatını konu alan bir belgesel hazırlandı. Hacı Mehmet Duranoğlu'nun yazıp yönettiği, “Aşık Veysel Belgeseli” İngilizce altyazı ve işaret dili seçenekleriyle müzenin ziyaretçileri tarafından seyredilebilecek. “Aşık Veysel Belgeseli” bunun yanı sıra Sivas Müzesi’nin bu projedeki ortağı olan İsveç’teki Synkadades Riksförbund SRF/Synskadades Müzesi’nde de düzenli olarak gösterilecek


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirSİVAS
Durumkapalıdır
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok