Rize Atatürk Evi Müzesi

20.y.y. Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan ev, mimari ve kültürel açıdan bölgesel değer taşıyan sivil mimari örneklerinden biridir. Bahçe içerisinde bodrum kat üzerine üç kat olarak inşa edilmiştir. Taş malzeme ile yapılan bodrum kat öncesinde depo vb. amaçlı olarak kullanılmıştır. Üst katlar ise yaşam mekanlarıdır.

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk “Sonbahar Gezisi” adını taşıyan büyük yurt gezisi sırasında Rize’ye de gelmiştir. 17 Eylül 1924’te Rize’ye geldiğinde Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği çabalar sayesinde yakınlığını kazanan Mataracı Mehmet Efendi’ye ait bu evde kalmıştır.

Ev, daha sonra Atatürk’ün 100. Doğum yıldönümü münasebetiyle Atatürk Müzesi yapılmak üzere Rize İl Özel İdaresine bağışlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca 27 Aralık 1985 tarihinde restore edilerek müzeye dönüştürülmüş ve ziyarete açılmıştır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirRİZE
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 16:45
Kış Dönemi08:00 - 16:45
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok