Taksiyarhis Anıt Müzesi


Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık’ın ilk kilisesi olup,kilisenin 3 ayrı dönemi olduğu düşünülmektedir. İlk olarak 15. Yy.’da küçük birkilise olarak inşa edilmiştir Bemanın üzerindeki Pavlus ve Petrus’un binanıntanrıya sunumu freskosu ile güney bahçe girişinin üzerindeki 1753 tarihlikitabe üç kubbeli iki katlı bazilikal planlı ikinci dönem yapıya ilişkinverilerdir.

Girişin üzerinde yer alan 1844 tarihli kitabeden 3. Dönembazilika yapısının beşik tonozlu ve üst taşıyıcılarının tamamıyla ahşap olarakinşa edildiği anlaşılmaktadır. Üç nefli kiliseye batı cephesinde yer alannarteksten 3 adet ana giriş kapısıyla girilir. Kilisede orta nefte arslanbetimlemeli alçı rölyefle süslenmiş ambon yer almakta olup, bu noktaya dönerbir merdivenle çıkılmaktadır.

Hz. İsa’nın yaşam hikayesinin anlatıldığı mermer ikonlarladonatılmış, gene mermer kabartma ve altın bezemeli olarak işlenmiş ikonostasisigeçince, arka bölümde apsise ulaşılmaktadır. Yapının ikinci katındaki 16pencereli, ahşap, “U” biçimli üst galeri, kadınlar bölümü olarak yapılmış olangynaikeiondur. Deprem nedeniyle zaman içerisinde değişik dönemlerde hasar görenbinada tamir amaçlı restorasyon çalışmalarının yapıldığı ve bu dönemlerde desüslemelerinde değişiklikler yapıldığı duvar bezemelerinden ve resimlerindengözlemlenmektedir.

1927 yılından itibaren uzun süre “Tekel Deposu” olarakkullanıldıktan sonra terkedilen yapı 2012 yılında Kültür ve TurizmBakanlığı’nca restore ettirilmiş ve 2013 yılında “Taksiyarhis Anıt Müzesi” adıylaBalıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi’ne bağlı birim olarak hizmete sunulmuştur.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirBALIKESİR
DurumPazartesi günleri kapalı
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi09:00 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok