Bilecik Müzesi


Mülkiyeti hazineye ait olan bina, 1794 yılında jandarmabinası olarak kullanılmak üzere iki katlı inşa edilmiş olup binanın alt katıdaha sonra hapishaneye dönüştürülmüştür.1921-1922 yunan işgali sırasındatamamen yakılarak enkaz haline gelen yapı, Kurtuluş Savaşı sonrasında temelleriüzerine yeniden iki katlı inşa edilerek üst katı adliye alt katı ise hapishaneolarak kullanılmıştır.

Altı koğuş, dört oda, üç atölye, üç ambar, üç münferit hücreve bir hamamdan oluşan yapının biri hükümlere ve biri de sanıklara mahsus ikiavlusu bulunmaktadır.

1995 yılına kadar hapishane olarak kullanılan bina, adliyeve hapishanenin başka bir yere taşınmasından sonra müze binası olarakkullanılmak üzere, 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir.

1997 yılında binanın restorasyon çalışmalarına başlanılmışolup çalışmaların 2006 yılı sonunda tamamlanmasıyla 20 Nisan 2007 tarihinde,Söğüt Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir birim olarak Bilecik Müzesi adıyla hizmeteaçılmış olup 07.04.2010 tarihinde Bilecik Müzesi Müdürlüğü olarak hizmetvermeye başlamıştır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirBİLECİK
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 17:30
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok