Erzurum Arkeoloji Müzesi


Erzurum ve çevre illerden çeşitli şekillerde kazandırılaneserlerin sergilendiği müze, ilk defa Yakutiye Medresesi’nde 1944 yılındafaaliyete geçirilmiştir.

1947 yılında Çifte Minareli Medrese’ye taşınan müze, 20 yılkadar burada işlevini sürdürmüştür. 1964 yılında yeni bir müze binasıyapılmasına karar verilmiştir. Murat Paşa Mahallesinde inşaatı tamamlanan müze1968 yılında ziyarete açılmıştır. 1994 yılında Yakutiye Medresesi Türk-İslamEserleri ve Etnografya Müzesinin açılmasıyla Arkeoloji Müzesinedönüştürülmüştür.

Erzurum Müzesi, 6000 m2’’lik geniş birbahçe içerisindedir. Tarihi özelliği olmayan müze binası iki katlı olaraktasarlanmış ve yapımında malzeme olarak kesme taş kullanılmıştır.

İki katlı binanın alt katında sergisalonları, büro, tuvaletler, üst katta ise müdür, memur odaları ile kütüphanebölümü ve emanet eserler deposu yer almaktadır.

Müze Sergi Salonlarında, bölgemizdeyaşamış kültürlerin gelişimi, üretimi, yaşam tarzı, sanatı, dini inançları vegelenekleri gibi birçok konuda ziyaretçilere bilgi sunan eserler sergilenmektedir.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirERZURUM
DurumKapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi09:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışYok
Geçici Müzekart Yok
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok