İzmir Arkeoloji Müzesi


İlk Arkeoloji Müzesi, 1924’te, Basmane Kapılar semtinde kurulmuş, sonrasında 1927 yılında,Ayavukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmıştır. 1951 yılında, Kültürpark’ta,ikinci bir Arkeoloji Müzesi daha hizmete girmiştir. Eserlerin yoğunluğusebebiyle Konak Bahribaba Parkı içinde yeni bir müze binası 11 Şubat 1984yılında ziyaretçilere açılmıştır. Üç katlı olan müzenin zemin katında tümeserlerin ayrı kategorilerde korunup saklandığı eser depoları, restorasyonlaboratuvarları, kütüphane ve arşiv bulunurken; ilk katında idari bölümler yeralmaktadır. Mermer ve taş heykeltıraşlık eserleri içeren Taş eserler Salonu,müzeye giriş katı olan orta katta yer alır ve içinde büyük heykeller, büstler,portreler ve masklar sergilenmektedir. Müzedeki plastik eserler, sadeceHellenistik (M.Ö.330-30) ve Roma (M.Ö.30- M.S.395) dönemlerine aittir. Üstkatta bulunan Ord. Prof. Ekrem Akurgal Seramik Eserler Salonu ise kronolojikbir sıra halinde düzenlenmiştir. Bu salonda çeşitli kazılardan ele geçmiş olanPrehistorik Çağlar’dan Bizans Dönemi’ne kadar çok sayıda esersergilenmektedir. Bronz heykellerle aynı katta bulunan “Hazine Odası”ndaArkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve İslami Döneme ait sikkeler ile Helenistik,Roma ve Bizans Dönemlerine ait altın, gümüş ve kıymetli taşlardan süs eşyalarıve de cam eşyaları görmek mümkündür. Müze bahçesinde ise,  çeşitlikazılardan ele geçen heykeller, lahitlerin sergilendiği bölüm, steller,yazıtlar, mimari parçalar yer almaktadır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumHalil Rifat Paşa Cad. No: 4 Bahribaba Parkı içi Konak - İZMİR
ŞehirİZMİR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 14 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok