Agora Örenyeri

Kent, MÖ 4. yüzyılda Pers egemenliği altında yaşamıştır. MÖ 388’deMakedonya Kralı II. Philippos, Yunan kent devletlerini Korinthos Birliğiçerçevesinde bir araya getirmiş ve oğlu III. Aleksandros (Büyük İskender)Perslere karşı girişilen savaşın önderi olmuştur. MÖ 334 yılında Granikos(Biga-Kocabaş Çayı) kıyısında Persleri mağlup eden Büyük İskender, Sardes’e veardından Ephesos’a ulaşmıştır. Smyrna’ya uğradığı konusunda çağdaş belgelersuskundur; ancak, MS 2. yüzyılda Pausanias kentin kuruluş efsanesini İskender’edayandırmaktadır. İon Kentleri Birliğine 13. üye olarak katılan kent İskender’in ölümündensonra komutanları Antigonos, Lysimakhos ve Seleukoslar ile ardından PergamonKrallığı zamanında Pagos Tepesi (Kadifekale) ile Liman (Kemeraltı) arasındakiyamaç ve düzlüklerde yeni bir kent olarak büyüdü. M.Ö. 133’de tüm PergamonKrallığı ile birlikte Roma egemenliğine geçen kent, M.Ö. 129’da Ephesosmerkezli Asia Eyaletinin önemli bir kenti haline geldi. Sonraki 400 yıl boyuncaEphesos ve Pergamon ile yarışan kent Erken Bizans Döneminde tüm BatıAnadolu’nun en önemli kenti haline geldi. Bundan sonra da Anadolu’nun içbölgelerini deniz ile buluşturan önemli bir liman kenti olarak önemini günümüzekadar korudu.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumKonak / Basmane
ŞehirİZMİR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 25 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok