Phaselis Örenyeri

Phaselis’in M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslu kolonistlercekurulduğu söylenir. Coğrafi konumu ile önemli bir liman kenti olan Phaseliskuzey, güney ve kuzeydoğuda askeri liman olmak üzere üç limana sahiptir. Kent M.Ö.546 yılında Pers egemenliğine girmiş olup Klasik Dönemle birlikte M.Ö. 469-411yılları arasında Atinalı komutan Kimon tarafından Attika-Delos Deniz Birliği’nedahil edilir. M.Ö. 333’de Büyük İskender’in hâkimiyetine giren şehir,İskender’den sonra birçok kere el değiştirir. M.Ö. 167’de Likya Birliğine üyeolup, birlik sikkeleri basar. M.Ö. 43’de Roma egemenliğine girer ki, bu dönemyeniden yapılanma ve en az 300 yıl sürecek refahın başlangıcıdır. Bizansegemenliği altında bulunduğu 451 yılında ise Kadıköy Konsülüne katılan kentlerarasında yer alır. M.S. 7. yüzyılda gerçekleşen Arap akınlarından sonra 8.yüzyılda kentte yeni bir refah dönemi başlar. Phaselis, 1158’deki Selçuklukuşatmasından sonra gerek depremler ve gerekse limanının işlevselliğinikaybetmesinin ardından önemini kaybedip, 13. yüzyıl başlarında tamamenterkedilir. Kentten günümüze çoğunlukla Roma ve Bizans dönemi kalıntılarıulaşmıştır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumPhaselis Örenyeri Tekirova Mahallesi Kemer / ANTALYA
ŞehirANTALYA
DurumDini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 55 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 20:30
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Var