Kanlı Divane Örenyeri

Kanlıdivane ören yeri Mersin’in yaklaşık 50 km. batısında yer almaktadır. Antik Kent’e Erdemli İlçesi’ne bağlı Ayaş Beldesi’nin,Yemişkumu Mahallesi’nden kuzeye sapan 3 km.’lik yolla ulaşılmaktadır. Antik Kent bölgedeki 142 m. uzun eksene, 95 m. kısa eksene , 50 m. derinliğe sahip, 413 m. çevre ölçümü ile 12.000m2 alandan oluşan en büyük obruklardan birisi olan Kanlıdivane obruğu etrafında kurulmuştur.

Kanlıdivane’nin Antik Dönem’de Olba Krallığı’nın sınırları içinde bulunan önemli bir dinsel merkez olduğu Bizans Dönemi’ne ait kiliselere dayanılarak söylense de, son yapılan çalışmalarla burasının ayrı bir kent olma özelliği de taşıdığı ve önemli bir zeytinyağı üretim merkezi olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Kanlıdivane’de Helenistik, Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait kalıntılar görülebilmektedir. Bu dönemlerin dışında Türk hakimiyetine girdiği bilinmektedir. Ancak Türkmen aşiretleri burayı kışlak olarak kullanmışlardır ve bu gelenek günümüze kadarda devam etmiştir. II ve III no’lu Kiliseler arasındaki Müslüman mezarlığı bu göçebe aşiretlere aittir. Daha sonra günümüze kadar bir süre köy yerleşmesi olarak kullanılmış ancak sit alanı ilan edilmesinden sonra köy yerleşimi boşaltılmıştır.

Kanlıdivane’de Mersin Valiliği, Mersin Üniversitesi ve Ayaş Belediyesi’nin ortak projesi ile gerçekleştirilen Çevre Düzenleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen bitki temizliği ve Müze Müdürlüğü’nün yapmış olduğu dolgu toprağı temizleme çalışmaları sonucunda, Kanlıdivane Antik Kenti’nin bugüne kadar bilinenden farklı bir karaktere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

İlk verilere göre de kent Helenistik Dönem’den, Geç Antik Dönem’e kadar (M.Ö.2-M.S. 7.yüzyıllar arası) kesintisiz iskan gördüğü anlaşılmıştır. Araştırmalar kapsamında ortaya çıkartılan poligonal örgülü bir sur duvarının varlığının tespit edilmiş olması burada Helenistik Dönem’de bir kale yerleşiminin olduğunu göstermesi açısından önemli bir veri olmuştur. Bitki temizliği sonrasında ortaya çıkan mekanların çoğunun zeytin işleme atölyesi olduğu anlaşılmıştır. Çok sayıda sarnıçın varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca Kanlıdivane Antik Kenti’nin Akkale Antik Limanı ile bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. III no.lu Kilise’nin batısında kesme taş döşeli Roma Yolu daha izlenebilir hale gelmiştir. Bazı Antik Dönem’e ait zeytin işleme atölyelerinin köylüler tarafından ev olarak kullanılmış olduğu ortaya çıkmıştır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirMERSİN
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi09:00 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok