Kız Kalesi (Denizkalesi, Kara Kalesi, Plaj)

Mersin’in 60 km. güneybatısında, Kızkalesi Beldesi’nde yer almaktadır. Herodotos’a göre kent,Korykos (Gorgos?) adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulmuştur.Korykos adına ise İ.Ö.I.yüzyıl başlarında Seleukos kralı IV.Anthiokos’un ölümünden sonra çıkan karışıklıklardan yararlanarak bağımsızlığını ilan ettiği sıradaki sikkelerin üzerinde rastlanmıştır. Kuzeydoğudan güneybatıya değin limanı da kapsayan, doğuda Elaiussa-Sebaste’ye, batıda Cennet-Cehennem’e kadar uzanan bu yerleşimle ilgili en erken bilgiler Helenistik Dönem’e aittir. Bu dönemde ana kaya üzerine kurulmuş poligonal örgülü duvar işçiliği taşıyan mekanlar görülebilmektedir.Bir müddet Mısırlılar’ın eline geçen Korykos, III. Anthiokos zamanında İ.Ö.197 yılında Mısırlılar’dan geri alınmıştır.

İ.Ö.80’de Roma egemenliği altına girmiş, İ.Ö. 20’de Kappadokia kralı Arkhelaos’un eline geçmiştir.Roma ve onu izleyen Bizans egemenliği sırasında büyük bir liman kenti olmuştur. 479 yılında Korykos ve Sebaste’ye Isaurialılar hakim olur. 6.yüzyılda Antakya patrikliğine bağlı Tarsus’un altında yer alan Korykos, Tarsus’a bağlı bir piskoposluk olmuştur.7. yüzyıl başında Sasani, yüzyıl sonunda ise Arapların eline geçmiştir. 9- 10.yüzyıllarda Seleukeia Tema’sına ait olmuştur. Adı 10.yüzyılda Arap initerarı içerisinde Korasion‘la birlikte ‘’Qurqos’’ olarak geçmektedir. 1099 yılında gelişmelerin yeniden başladığı gözlenmektedir. Bu yılda İmparator I.Alexion, Mimar Megas Drungarios Eustatias’a karadaki kaleyi yaptırmıştır.Aynı mimar Silifke Kalesi’ni de yapmıştır. Her iki kalede İstanbul’dan kutsal topraklara deniz yolu ile gitmek isteyenler için birer konaklama yeri olarak kullanılmıştır.12.yüzyılda Bizanlılar’ın ve Ermenilerin arasında el değiştirmiştir.

Korykos 1275 yılında Memlük sultanı Baybars döneminde safranın üretildiği bir yer olarak ta çok önemlidir. Hetum hanedanından Korykos’un son beyi Osin 1329 yılında öldürülünce IV. Leon’un egemenliğine girmiştir. 1361’de bir ara Karamanoğulları’nın baskısıyla karşılaşan Korykos halkı Kıbrıs Krallığı’ndan yardım istemiş ve Kıbrıs himayesine girmiştir. 1375’te Kıbrıs’ta bulunan Lusignanlar her zaman Korykos bağlantılı olmuşlardır.1448’te de Karamanoğlu II.İbrahim tarafından fetih edilmiş,1473-74’de Osmanlılar’ın eline geçmiş ve zamanla önemini kaybetmiştir.

Cem Sultan 1482 yılında Temmuz ayında Rodos şövalyelerinin yolladığı gemiye binmeden önce Mersinden buraya gelmiş Kızkalesi’nde kalmış Anamur üzerinden de İtalya’ya gitmiştir.

31.12.2014 tarihine kadar ziyarete kapalıdır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirMERSİN
DurumKapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi09:00 - 20:00
Kış Dönemi08:30 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok