Bergama Kızılavlu (Bazilika) Örenyeri


Antik kentin Roma Dönemi’nde Bakırçay Ovası’nın batı yönüne doğru düz alanda yayılmasıyla kent sınırları oldukça genişlemiştir. Hızlı nüfus artışı (ortalama 150.000) bu genişlemenin en önemli nedenidir.

Bakırçay Ovası’na doğru genişleyen bölümde İmparator Hadrianus tarafından M.S II.yy.da yaptırılan Tapınak, anıtsal duvar yüksekliği ve çok büyük ön avlusu ile dikkat çekici yapım tarzına sahiptir. İnşasında kullanılan tuğla nedeni ile halk arasında Kızılavlu da denilmektedir.

Tapınak, Mısır kültürüne duyulan ilginin göstergesi olarak Mısır tanrıları Serapis, İsis ve Harpokrates için yaptırılmış olmalıdır. Tapınağın tapım gören tanrı gruplaması, mimari açıdan üçlü düzenlenmesi (ana tapınak ve kuleleri) ile ifadesini bulmuştur.

Tapınak, ön avlusunun bulunduğu yere denk gelecek şekilde Selinos çayı üzerine diyagonal biçimde inşa edilmiştir. Anıtsal girişi (propylon) ve hemen arkasında bulunan ve bronz kaplamalı devasa büyük bir giriş kapısı bulunur. Ana mekanın “cella” arka kısmında kolossal küllt heykelinin yer aldığı iki yüksek kaide ve platform vardır. Ana tapınağın her iki tarafında yer alan simetrik kuleleri ve kulelerin önünde galerili avluları ve ortasında da kült için arınma ve tapınma amacına hizmet eden ikişer adet havuzları yer bulunmaktaydı.Avluları üç yönden çevreleyen galerin sütunları, Mısır etkili insan biçiminde karyatidler şeklinde inşa edilmişti.

Ana tapınağın iç kısmı M.S 5.yy.da iki sıra sütun dizisi ile üç bölüm (nef) halinde düzenlenmiş ve ön kısmına da apsis ilave dilerek Anadolu’nun ilk yedi kilisesinden biri haline getirilmiştir.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konumİslamsaray Mah.
ŞehirİZMİR
DurumDini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 20:00
Kış Dönemi08:30 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok