Kahramanmaraş Müzesi


Türkiye’de Akdeniz Bölgesinde bulunan ve tarihi 14 bin yılöncesine kadar dayanan, Anadolu’nun kültürel zenginliğini oluşturmada önemlibir yere sahip olan Kahramanmaraş İli, günümüze kadar birçok farklımedeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’deki ilk Müzeciliğin izlerineSelçuklular Döneminde Kahramanmaraş’ta rastlanmış olup Dulkadiroğlu BeyliğiDöneminde ise dünyada eşsiz öneme sahip olan Geç Hitit Stelleri KahramanmaraşKalesinde sergilenmiştir. Kahramanmaraş’ta ilk Müze 1947 yılında Taş Medrese’dekurulmuş olup 1961 yılında Kahramanmaraş Kalesine, 1975 yılında ise bugünkümevcut Müze binasına taşınmış olup Mayıs 2012 yılında eserlerin farklısergilenmesi ile Çağdaş Müzecilik Anlayışına uygun şekilde tasarlanarak aynıyerinde hizmet vermektedir. Müzemizdeki Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç,Demir, Grek, Roma ve Bizans Dönemlerine ait eserler, Antik Fil Sergi Salonu,Direkli Mağarası, Kazı ve Canlandırma Salonu, Domuztepe Höyük Canlandırma veKazı Sergi Salonu, Geç Hitit Eserleri Sergi Salonu, Mozaik Sergi Salonu, TaşEserler Sergi Salonu ve Kronolojik Arkeolojik Eser Sergi Salonu olmak üzere 7adet teşhir salonunda yeniden düzenlenerek serhilenmesinin yanı sıra BahçeTeşhiri de bulunmaktadır.

Müzemiz internet ortamında da gezile bilmektedir. Sanalmüzecilik faal durumda olup sosyal iletişim araçları da kullanılmaktadır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirKAHRAMANMARAŞ
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok