Kütahya Müzesi


Ulu Cami yanında, Umur-bin Savcı Medresesi olarak bilinen yapıda bulunmaktadır.

Medrese, 1314 tarihinde Germiyan beylerinden Umur-bin Savcı tarafından, Alaşehir’deki gayrimüslimlerden alınan cizye vergisi ile yaptırılmıştır. Kesme taştan inşa edilen yapının portali, Selçuklu Dönemi sanatının özelliklerini gösterir. Kapıları, kubbeli orta mekana açılan dokuz küçük ders odası vardır.

Müzede, Geç Miyosen Dönem’den itibaren Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ne ait eserler sergilenmektedir.

1965 yılında ziyarete açılan Müzede envanterli 45.000 adet kültür ve tabiat varlığı bulunmaktadır.

Müzenin değerli eserlerinden olan “Amazonlar Lahdi” 1990 yılında, Aizanoi Örenyeri antik mezarlığında, Müze Müdürlüğünce yapılan kurtarma kazısında bulunmuştur. İl Merkezine 26 km. uzaklıktaki Türkiye Kömür İşletmeleri Seyitömer Linyit İşletmeleri Müesesesi kömür rezerv sahasındaki “Seyitömer Höyük” ve “Çiledir Höyük” kazılarında bulunan, M.Ö. 2000’li yıllardan kalma kültür ve tabiat varlıkları görülmeye değer niteliktedir.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirKÜTAHYA
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:45 - 19:00
Kış Dönemi08:45 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok