Kremna Örenyeri

Burdur İli, Bucak İlçesi, Çamlık Beldesi sınırlarında Kestros (Aksu)vadisinde, etrafı uçurumla çevrili bir tepe üzerindedir. Kentin bilinen en eskihalkı Solymoslulardır. (M.Ö. VII. - VI yy.) bir çok yönetim (Soymos-Lidya-Pers-İskender-Sleukos-BergamaKrallığı Gibi) değişimden sonra M.Ö. 25'de Roma yönetimine dahil olmuştur. Grekçe'de uçurum anlamınagelen kent ismi gibi üç tarafı dik uçurumla çevrili olup, batı tarafı 2 mtkalınlığında 7-8 mt yüksekliğinde surla çevrilmiştir. Kamu yapılarının bir vadiarasında toplandığı Kremna'da Forum, Bazilika, Exedra, Kütüphane, Tiyatro,Sütunlu Cadde ve anıtsal giriş kapısı ayakta kalmış olan belli başlıyapılardır. Kremna Antik kentinde 1971 - 73 yılları arasında Prof. Dr. JaleİNAN tarafından yapılan arkeolojik kazıda 9 adet tanrı ve tanrıça heykelleri(Büyük ve Küçük Athena, Leto, Hygia, Nemesis, Giyimli bir kadın, Apollon,Asklepios ve Herakles) bulunarak Burdur Arkeoloji Müzesine konulmuştur.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumKREMNA ÖRENYERİ BUCAK BURDUR
ŞehirBURDUR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışYok
Geçici Müzekart Yok
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok