Afrodisias Örenyeri


Roma İmparatorluğu’nuun Anadolu’daki en görkemli kentlerinde biri olan Afrodisias’taki en eski yerleşim Geç Neolitik Dönem’e kadar inmektedir. Kentin, Roma Dönemi öncesi bulgularına, örenyeri içinde yer alan iki höyükte (Pekmeztepe ve Akropoltepe) rastlanmaktadır.

Geç Hellenistik Dönem’den itibaren güçlenmeye ve büyümeye başlayan Afrodisias’ta Roma Dönemi boyunca mermer yontu geleneği sürmüştür. Doğu Roma Dönemi’nde önemli bir piskoposluk merkezi olan kentin 13. Yy’da terkedildiği anlaşılmaktadır. Örenyeri içindeki son yerleşim 16-17. Yy’da kurulduğu düşünülen Geyre Köyü’dür.

1961 yılından itibaren, Prof.Dr. Kenan erim başkanlığında bilimsel kazıları sürdürülen örenyerinde tiyatro, sebasteion, agora, Hadrian Hamaları, odeon, Afrodit Tapınağı ve stadion gibi görkemli kamu yapıları kazılarak ziyarete açılmış durumdadır.

Düzenlenmiş örenyeri sınırları içerisinde Afrodisias Müzesi de yer almaktadır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumGEYRE MAHALLESİ, KENAN ERİM CADDESİ
ŞehirAYDIN
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 40 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 18:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikVar
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Var