Myra Örenyeri

Likya Birliğinin altı büyük kentinden biri olanMyra, özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve BizansDönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile önem taşımaktadır. Kaya mezarları,Likçe yazıtları ve sikkeler kentin M.Ö.5. yy.’dan itibaren varlığınısürdürdüğünü göstermektedir. M.S. 2. yy. Myra'nın büyük bir gelişmeye sahneolduğu dönemdir. Likya Birliğinin Metropolisi olan şehirde, Likyalı zenginkişilerin yardımları ile birçok yapı inşa edilmiş ve onarılmıştır. BizansDöneminde ise dini yönden olduğu kadar idari yönden de önde gelen şehirlerdenbiri olmuştur. Günümüze dek ulaşan ününü, Aziz Nikolaos'un (Noel Baba) M.S. 4. yy.’daşehrin piskoposu olmasına ve ölümünden sonra aziz mertebesine ulaşıp adınakilise yapılmasına borçludur. Myra, 7. yy.’dan itibaren gerek deprem ve subaskını gerekse Arap akınları sebebiyle önemini kaybetmiştir.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumMyra Örenyeri Demre / ANTALYA
ŞehirANTALYA
DurumDini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 55 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 20:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikVar
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Var